Free Web Hosting Provider - Web Hosting - E-commerce - High Speed Internet - Free Web Page
Search the Web

 Su Ürünleri YetiştiriciliğiAqua.Club

Cem KADEŞ Su Ürünleri Müh.

Home
Deniz Balıkları
Tatlı Su Balıkları
Kabuklu-Eklem Bacaklı
Yumuşakçalar-Kıkırdaklılar
Memeliler
Aquaculture
Akvaryumcular
Scuba Diving
Hakkımda
Sudan Haberler
Sulu Şakalar
Forum-İlan ve Duyurular

Bu sayfada denizlerimide yetişen türler hakkında bilgi edinebilirsiniz!..

Alfabetik olarak listelenmiştir:

bulletAkya
bulletBarbunya
bulletÇipura
bulletDil Balığı
bulletDülger
bulletFener Balığı
bulletGümüş Balığı
bulletHamsi
bulletİskine
bulletİskorpit
bulletİstavrit
bulletİzmarit
bulletKalkan
bulletKaragöz
bulletKaya Balığı
bulletKefal
bulletKılıç
bulletKırlangıç
bulletKolyoz
bulletKupes
bulletLagos
bulletLapin
bulletLevrek
bulletLüfer
bulletMercan
bulletMersin
bulletMezgit
bulletMırlan
bulletMüren
bulletOrfoz
bulletOrkinos
bulletPalamut
bulletSardalya
bulletSarıkuyruk
bulletSinagrit
bulletTekir
bulletTrança
bulletUskumru
bulletYazılı Hani
bulletZargana
bulletZurna

Akya

Lichia amia

 

Başa Dön

 

Barbunya

Mullus barbatus
BARBUNYA: Sularımızda üç önemli türü bulunur. Barbunya (Mullus barbatus), Tekir (Mullus surmeletus), Nil Barbunyası (Upeneus moluccensis). Akdeniz ve Ege Denizinde bol rastlanan barbunya balıklarına Karadenizde rastlanmaz. Derin sularda yaşayanlar, suyun ısınmasıyla kıyılara doğru sürüler halinde göçerler. Sırtları hafifçe esmer, sarı kırmızı renge sahiptir. Boyları 15-40 cm. dir. Kırmızı etli yağlı ve lezzetli bir balıktır. Fanyalı ve trol ağları ile avlanır. Parakete ve olta ile tutulabilir. Taze ve donmuş olarak tüketilir.
Başa Dön

Çipura

Spaus aurata Yetiştiriciliği hakkında bilgi için TIKLAYIN
ÇİPURA: Akdeniz, Ege ve Marmara'da yaşarlar. Karadeniz'de de rastlanır. Boyları 20-40 cm. olup vücut yapısı ovaldir Kıyı sularda, dalyanlarda ve 60 m.ye kadar olan derinliklerde yaşarlar. Ülkemizde ve bir çok ülkede kültürü de yapılan bir balıktır. Özel yapılmış ağlarla ve oltayla avlanır. Genellikle taze ve dondurulmuş olarak tüketilir.
Başa Dön

Dil Balığı

Solea vulgaris vulgaris

 

 

Başa Dön

 

 

Dülger Balığı

Zeus faber

 

 

Başa Dön

 

Fener Balığı

Lophius piscatorius

 

 

Başa Dön

 

Gümüş Balığı

Aterina boyeri

 

Başa Dön

 

Hamsi

Engrailus encrasicolus
HAMSİ: Dünya denizlerinde çeşitli türleri bulunan hamsi, Karadeniz ve Marmara Denizi’nde sürüler halinde yaşayan pelajik ve göçmen bir balıktır. Boyları ortalama 10-15 cm.dir kırmızı etli, yağlı balıklar sınıfına giren hamsi taze olarak tüketildiği gibi konserve ve balık unu yapımında kullanılır.
Başa Dön

İskine

Sciaena umbra

 

 

Başa Dön

 

İskorpit Hanisi

Polyprion americanus

 

 

Başa Dön

 

İstavrit

Trachurus trachurus

İSTAVRİT: Akdeniz, Ege, Marmara ve boğazlarda bulunur. Karadeniz’de az rastlanır. Boyları 30-50 cm. arasındadır. Yılın her mevsiminde avlanır. Etinin lezzeti mevsime göre değişmez. Yağlı ve kırmızı etli bir balıktır. Pelajik ve göçmen bir balık olup sürüler halinde gezerler. Taze, donmuş, tuzlanmış ve donmuş olarak tüketilirler. Balık sosisinin hammaddesi olarak da değerlendirilebilir.
Başa Dön

İzmarit

Spicara smaris

 

 

Başa Dön

 

Kalkan

Scopthalmus maximus

KALKAN: Yassı ve dip balıkları olarak bilinen kalkan balıklarının ülkemiz sularında 2 türü bulunur. Bunlar Kalkan (Scopthalmus maximus), Çivisiz Kalkan (Scopthalmus rhombus) dur. Et verimi yüksek ve beyaz etli, yağ oranı düşük lezzetli balıklardır. Genelde taze olarak tüketilir. Bazı türlerinin kültürü de yapılmaktadır. Kalkan balıklarının dışında dipte yaşayan yassı balıklar da vardır. Bunlar Dil ve Pisi balıklarıdır. Etleri kalkan kadar lezzetli olmasa da bu balıklar da yağsız ve beyaz etli balıklardır.
Başa Dön

Karagöz

Diplodus vulgaris

 

 

Başa Dön

 

Kaya Balığı

Gobius cobitis

 

 

Başa Dön

 

Kefal

Mugil cephalus  Yetiştiriciliği hakkında bilgi için TIKLAYIN

KEFAL: Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'de ve bu denizlere bağlı acı sularda ve tatlı sularda sürüler halinde yaşarlar. Yedi türü bulunur. Bunlar, Has kefal (Mugil cephalus), Kalın Dudaklı Kefal (Liza saliens), Altınbaş Kefal (Liza aurata), Dudaklı Kefal (Liza labeo), ve Mugil seheli dir. Boyları türlerine göre 20-100 cm. arasındadır. Kirli ortamlarda avlanan balıkların yaşadığı bölgenin kokusundan etkilendiğinden böyle ortamlardan avlanan balıkların etleri kötü kokuludur. Taze, donmuş ve tuzlanmış olarak tüketilir. Yumurtalarından bir çeşit havyar yapılır.
Başa Dön

Kılıç Balığı

Xiphias gladius

 

KILIÇ: Karadeniz, Ege, Marmara ve Akdeniz’de bulunur. Pelajik bir balıktır. Boyları ortalama 1-2 m olup, 4-5 m.ye kadar ulaşabilir. Yırtıcı ve karnivor bir balıktır. Büyükleri zıpkınla, küçükleri parakete ve ağlarla avlanır. Lezzetli, yağlı ve kırmızı etli bir balık olup; taze ve donmuş olarak tüketilir.

Başa Dön

Kırlangıç

Trigla lucerna

 

 

Başa Dön

 

Kolyoz

Scomber japonicus

 

KOLYOZ: Uskumru balıkları familyasından olan Kolyoz, Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’de bulunur. Boyları 20-30 cm. olup, 50 cm.ye kadar ulaşır. Kırmızı etli ve yağlı bir balıktır. Eti Uskumru kadar lezzetli değildir. Kısmen siyah et de bulunur. Iğrıp, manyata ve çapari ile avlanır. Taze, donmuş ve dumanlanmış olarak tüketilir.

Başa Dön

Kupes

 

Boops boops

 

 

Başa Dön

 

Lagos

 

Epinepheus aeneus

 

Türkiye sularında çamurlu-kumlu ve kayalık zeminlerde bulunan eti çok lezzetli, karnivor bir balıktır. Kültürü yapılması için deneme çalışmaları vardır.

Başa Dön

 

Lapin

 

Labrus bimaculatus

 

 

Başa Dön

 

Levrek

 

Dicentrarchus labrax  Yetiştiriciliği hakkında bilgi için TIKLAYIN

LEVREK: Ülkemiz sularında ve Akdeniz'de yaşayan önemli bir türdür. Atlantik Okyanusunun İspanya, Portekiz ve fas kıyılarında bulunur. Boyları 1 m.ye ağırlıkları ise 12 kg.a ulaşabilir. Tuzluluğa toleransı olan levrek lagünlerde, nehir ağızlarında ve kıyılarda yaşarlar. Yağlı, lezzetli ve ekonomik değeri yüksek bir türdür. Akdeniz ülkelerinde ve ülkemizde kültürü yapılmaktadır.
Başa Dön

Lüfer

 

Pomatomus saltator

 

LÜFER: Karadeniz ve Marmara’da bol, Ege ve Akdeniz’de az rastlanır. Ülkemizde bu balıklar boy ve ağırlıklarına göre çeşitli isimler alır. 50 gr.dan ve 10 cm.den az olanlara Defne Yaprağı; 50-80 gr. ve 17-20 cm. olanlara Sarı Kanat; 120-350 gr. ve 21-30 cm. olanlara Lüfer, 500 gr.dan ve 30 cm.den büyük olanlara da Kofana denir. Lüfer göçmen bir balıktır. Yaz aylarını Karadeniz’de geçiren, Güz mevsiminde İstanbul Boğazı’ndan Marmara’ya oradan da kısmen Ege Denizi’ne geçer. İlk baharda tekrar Karadeniz’e döner. Dip ağları, gırgır ve olta ile avlanır. Yağlı, beyaz-kırmızı bir eti vardır. Çok lezzetli bir balık olup, taze, donmuş, dumanlanmış olarak tüketilir.
Başa Dön

Mercan

 

Pagellus erythrinus

 

MERCAN: Ülkemiz sularında Yabani Mercan (Pagellus acarne), Mercan (Pagellus erythrinus), Çizgili Mercan (Lithognatus mormyrus), Fangri (Pagrus pagrus) gibi türleri bulunur. Boyları genellikle 23-30 cm.dir. Bazı türleri 50 cm.ye kadar ulaşır. Genellikle Ege, Akdeniz’de bazı türlerine ise Karadeniz’de rastlanır. Bazı türler dalyana girerler. Dip trolü ve olta ile avlanır. Etleri beyaz ve çok lezzetlidir.
Başa Dön

Mersin

 

Acipencer stellatus

 

MERSİN: Mersin ablığı en çok Hazar Denizi’nde bulunur. Bazı türlerine ülkemizde Karadeniz, Marmara ve buna bağlı bazı nehirlerde rastlanır. Çok avlandığı için nesli tükenmek üzeredir. Boyları türlerine bağlı olarak 100-200 cm. arasındadır. Ekonomik değeri yüksek özellikle yumurtaları (HAVYAR) çok değerli olan bir balıktır.
Başa Dön

Mezgit

 

Merlangius marlangus euxinus
MEZGİT: Ülkemiz denizlerinde yaşayan çeşitli türleri vardır. Genelde soğuk sularda, dipte yaşarlar. Boyları türlere bağlı olarak 10-40 cm. arasında değişir. Ülkemizde 100-300 m. okyanuslarda ise 800 m. derinlerde yaşarlar. Genellikle dip trolü ile avlanır. Beyaz etli, yağ oranı düşük balıklardır. Baş ve karın bölgesi büyük olduğundan et verimi de %70 in altındadır. Türlere göre değişmekle birlikte etleri lezzetlidir. Taze olarak tüketildiği gibi, surumi ve balık sosisi hammaddesi olarak da değerlendirilir.
Başa Dön

Mırlan

 

Merluccius merluccius

 

 

Başa Dön

 

Müren

 

Muraena helena

 

 

Başa Dön

 

Orfoz

 

Epinephelus caninus

 

 

Başa Dön

 

Orkinos

 

Thunnus thynnus

 

ORKİNOS: Ülkemiz denizlerinde dört türüne rastlanır. Bunlar Orkinos (Thunnus thynnus), Ton Balığı (thunnus alalunga), Yazılı Orkinos (Euthynus alletteratus), Gobene Balığı (Auxis thazard) dır. Türlerine bağlı olarak boyları 40-100 cm. arasında olup, orkinoslar 300 cm.ye kadar ulaşır. Kırmızı ve siyah etli, etleri lezzetli, ekonomik değeri çok yüksek olan balıklardır. Ülkemiz denizlerinde avlanan ton balıkları okyanus balıklarına oranla daha lezzetlidir. Büyük ığrıp ve oltalarla avlanır. Taze, konserve edilerek tüketilir. Yağlı ve salçalı konserveleri çok lezzetlidir.
Başa Dön

Palamut

 

Sarda sarda

 

PALAMUT: Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’de bulunur. Göçmen bir balıktır. Boyları 10-75 cm. arasındadır. Boyları küçükten büyüğe Vanoz, Çingene Palamudu, Palamut, Kestane Palamudu, Zindandelen, Torik, Sivri, Altıparmak olarak adlandırılır. Gırgır, voli, uzatma ağı ve çapari ile avlanır. Yağlı ve kırmızı etli bir balıktır. Kısmen siyah et de bulunur. Büyüklerin etleri daha lezzetlidir. Taze, donmuş, konserve ve dumanlama ile tüketilir.
Başa Dön

Sardalya

 

Sardina pilchardus
SARDALYA: Denizlerimizde Avrupa Sardalyesi (Sardina pilchardus), yuvarlak Sardalya (Sardinella aurita), Kısa Boylu Sardalya (Sardinella maderensis) adlı üç türü bulunur. Pelajik ve göçmen balıklardır. Boyları 10-25 cm. arasında değişmektedir. Gırgır, uzatma ağı ve çaparilerle avlanır. Çok yağlı, kırmızı etli balıklardır. Taze, donmuş, konserve, dumanlı ve tuzlaması yapılarak tüketilir.
Başa Dön

Sarı Kuyruk

 

Seriola dumerili

 

Başa Dön

 

Sinagrit

 

Dentex dentex

 

Başa Dön

 

Tekir Barbunu

 

Mullus surmuletus

 

Başa Dön

 

Trança

 

Sparus ehrenbergi

 

Başa Dön

 

Uskumru

 

Scomber scrombus
USKUMRU: Göçmen bir balık olan uskumru yaz aylarını Karadeniz’de geçirir. Kasımdan itibaren İstanbul Boğazından Marmara’ya geçer. Kışı burada geçirir ve ürerler. Çanakkale Boğazından Ege ve Akdeniz’e girenler geri dönmezler. Genellikle 30-35 cm. boyunda olup 50 cm.ye kadar ulaşabilirler. Dip ağları, uzatma ağları, voli, ığrıp ve manyata ağlarıyla avlanırlar. Kırmızı etli ve normal yağlı bir balık olup kısmen siyah et bulunur. Ülkemiz denizlerinde avlanan uskumrular, okyanus uskumrusundan daha lezzetlidir. Taze, donmuş, konserve, dumanlanmış olarak tüketilir.
Başa Dön

Yazılı Hani (Gelincik)

 

Serranus scriba

 

Başa Dön

 

Zargana

 

Belone belone

 

Başa Dön

 

Zurna

 

Synodus saurus

 

Başa Dön

 

   

arama motorları html kodları

 

 

 

 Telif Hakkı veya diğer fikri mülkiyet açıklamalarını buraya yazın.
Bu site ile ilgili sorunlarınız veya sorularınızı cem_kades@yahoo.com adresine yazın.
Son güncelleştirilme tarihi: Cumartesi, 18 Ocak 2003 12:23.