Free Web Hosting Provider - Web Hosting - E-commerce - High Speed Internet - Free Web Page
Search the Web

 Su Ürünleri YetiştiriciliğiAqua.Club

Cem KADEŞ Su Ürünleri Müh.

Home
Deniz Balıkları
Tatlı Su Balıkları
Kabuklu-Eklem Bacaklı
Yumuşakçalar-Kıkırdaklılar
Memeliler
Aquaculture
Akvaryumcular
Scuba Diving
Hakkımda
Sudan Haberler
Sulu Şakalar
Forum-İlan ve Duyurular

TBu sayfada akarsularımızda ve göllerimizde yetişen türler hakkında bilgi edinebilirsiniz!..

Alfabetik olarak listelenmiştir:

bulletAlabalık
bulletAynalı Sazan
bulletSomon
bulletSudak-Tatlı Su Levreği
bulletTurna
bulletYayın Balığı
bulletYılan Balığı
bulletTilapia
 

Alabalık

Onchorynchus mykiss Yetiştiriciliği hakkında bilgi için TIKLAYIN
ALABALIK: Ülkemiz nehir ve göllerinde 4 türü bulunur. Bunlar Salmo trutta macrostigma, Salmo trutta caspius, Salmo trutta abanticus, ve Salmo trutta labrax'tır. Soğuk, temiz ve oksijeni bol sularda yaşayan alabalıklar kırmızı etli yağ oranı%5-10 arasında değişen lezzetli balıklardır. Gökkuşağı alabalığı (Onchorynchus mykiss ) olarak adlandırılan türün kültürü ülkemizde yaygın olarak yapılmaktadır. Kültürü yapılan bu balık 200-250 gr. büyüklüğe geldiğinde hasat yapılmakta, taze ve dumanlanmış olarak tüketilmekte ve ihracatı yapılmaktadır. Alabalıklar genelde kırmızı etli bir balık olmasına karşın kültür alabalığı yem rasyonuna bağlı olarak daha beyaz etli, yağ oranı değişken, protein oranı %15-18 olan bir balıktır.
Başa Dön

Aynalı Sazan

Cyprinus carpio Yetiştiriciliği hakkında bilgi için TIKLAYIN
SAZAN: Ülkemiz nehir, göl, gölet ve baraj göllerinde bol olarak bulunmaktadır. Pul ve kılçık oranı çok yüksektir. Kırmızı etli bir balık olup, yağ oranı üreme mevsimine ve bulunduğu ortama bağlı olarak değişmektedir. Dipten (Bentikten) beslenen bir balık olduğundan eti genellikle bentik kokar. Bu nedenle kirli ve milli ortamlarda bulunan balıkların eti pek sevilerek tüketilmez. Ülkemiz iç sularında uzatma ağ ve olta ile yakalanan bu balıklar yöre halkı tarafından taze olarak tüketilir.
Başa Dön

Somon

 
 
Başa Dön

Sudak-Tatlı Su Levreği

 

Stizostedion lucioperca Yetiştiriciliği hakkında bilgi için TIKLAYIN
SUDAK: Ülkemiz iç sularına (göl, gölet, baraj, akarsu) sonradan aşılanan bu balık karnivor bir balıktır. Karnivor olduğu için aşılandığı bölgelerde ekolojik dengeyi değiştirmiş, bir çok herbivor balık neslinin tükenmesine neden olmuştur. Beyaz etli, yağ oranı düşük, ekonomik değeri yüksek bir balıktır. Yağ oranı düşük olduğu için çok lezzetli olduğu söylenemez. Ülkemiz iç sularında uzatma ağlar ve olta ile avlanan bu balık yöre halkı tarafından taze olarak tüketilmektedir. Ayrıca filetosu yapılıp dondurulduktan sonra Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir.
Başa Dön
 

Turna

 

Esox lucius  Yetiştiriciliği hakkında bilgi için TIKLAYIN

TURNA: Avrupa, Asya , K.Amerika'da değer bulan turna balığı hızlı gelişen ekonomik değeri yüksek bir balıktır. Ilık ve yavaş akışlı suları sever hatta acı sularda bile bulunurlar. Eşeysel olgunluk 2 yaşında başlar. Yumurtlama sıcaklığı 8-10 ºC olup genelde ilkbahar aylarına denk gelir. Larvalar sığ ve su taşkını olan yerlerde barınırlar. Dişiler erkeklere oranla daha hızlı gelişirler.

Başa Dön

 

Yayın Balığı

Silurus glanis Yetiştiriciliği hakkında bilgi için TIKLAYIN

YAYIN: Avrupa yayını (S.glanis), Amerika yayın balıkları (Ictalurus punctatus, I.catus, I.nobulosus, I.fuscatus), Asya yayın balıkları (Clarias macracephalus, C.batrachus, C.lazera) dünya sularında yaygın türlerdir. Yayın eti çok lezzetlidir. Eti yağlı ve az kılçıklıdır. Pulsuzdur. Ilık suları severler. Bu nedenle yetiştirme koşullarında su sıcaklığı 20ºC nin altına düşmemelidir. Silıurus glanis için optimum su sıcaklığı 24ºC dir. Suyun pH değeri 6,5-8,5 arası olmalıdır. % 0 10 tuzluluğa kadar dayanabilirler. Havuz ve tanklarda üretim yaygınlaşmıştır. Havuzlarda damızlık balıklar yetiştirilebilir. Yine havuzda yapay döllenme ve sağım yapılabilmesi mümkündür. Erkekler 3-4, dişiler ise 5 yılda eşeysel olgunluğa erişirler.

Başa Dön

Yılan Balığı

Anguilla anguilla Yetiştiriciliği hakkında bilgi için TIKLAYIN
YILAN: Yılan balıklarının çok ilginç bir yaşamı vardır. Saragosa (Meksika Körfezi) Denizinde yumurtasını bırakan yılan balıkları burada ölürler. Yumurtadan çıkan yavrular okyanus akıntılarıyla ve içgüdüsel olarak Avrupa'ya yönelirler. Çeşitli evrelerden geçerek Cebelitarık Boğazından geçerler ve Akdeniz'e gelirler. Ülkemizin Ege Ve Akdeniz'e açılan nehirlerine girerek burada yaşamlarını sürdürürler. Nehirlere giren yılan balıkları henüz 5-15 cm. boyundadır. Nehirlerde önce Sarı Yılan Balığı, daha sonra Gümüşi Yılan Balığı haline gelirler. Ülkemizin nehirlerinin kirlenmesi, nehir ağızlarına barajların yapılması balıkların yaşam koşullarını güçleştirmiş ve populasyonu azalmıştır. Eğer yeterli önlem alınmazsa ülkemiz nehirlerinde bu balığın nesli tükenecektir. Yılan Balığı yağ oranı çok yüksek bir balıktır (%5-22). Bu nedenle eti lezzetli bir balıktır. Pinter ve olta ile yakalanmaktadır. Larva döneminde avlanan bu balıkların bir çok ülkede kültürü yapılmaktadır. Taze (ızgara), dumanlanmış olarak tüketilmektedir.
Başa Dön
   

Tatlı Su Çipurası

Tilapia sp. Yetiştiriciliği hakkında bilgi için TIKLAYIN

TATLI SU ÇİPURASI: Sıcak ülkelerin iç sular balık yetiştiriciliğinde Tilapia sazandan sonra ikinci sırayı alır. Afrika kökenli bir balıktır. Özellikle kolayca canlı nakil edilebilir olması büyük avantajdır. Tilapia ılık su balığı olup 20-35ºC arasındaki sıcaklıklarda gelişebilir. İyi gelişme için uygun sıcaklık aralığı 22-30ºC ve optimum gelişme sıcaklığı 26ºC dir.

Başa Dön

arama motorları html kodları

 

 

 

 Telif Hakkı veya diğer fikri mülkiyet açıklamalarını buraya yazın.
Bu site ile ilgili sorunlarınız veya sorularınızı cem_kades@yahoo.com adresine yazın.
Son güncelleştirilme tarihi: Cumartesi, 18 Ocak 2003 12:23.